• fr
  • de
  • cs
  • es
  • it
  • hu
  • sk
  • ro
  • nl
  • sv
Bez daně S daní
Platinová mince Wiener Philharmoniker 1oz

Platinová mince Wiener Philharmoniker 1oz

33 767
27 907 Bez daně 33 767 S daní
S DPH
Platinová mince WIENER PHILHARMONIKER 1 OZ.

Investice do movitých věcí jsou oblíbenými zejména z důvodu přenositelnosti, snadného převedení na jinou osobu či možnosti použití jako dárkového artiklu. V současné době lze investovat do řady produktů v různých cenových relacích od nemovitostí, přes cenné nápoje až po drobné objekty a cennosti s historickou či společenskou hodnotou. Jednou z velmi praktických kategorií jsou známky, jež se těší oblibě především mezi sběrateli, a pak mince speciální ražby, jež mívají kromě drahých kovů hodnotu také numismatickou či pamětní. Jednou z takových mincí je i speciální mince Vídeňské filharmonie (Wiener Philharmoniker) s hudebními motivy.

Sady mincí Wiener Pilharmoniker

Mince Wiener Philharmoniker jsou emitovány od roku 1989 ve dvou variantách – zlaté a stříbrné, od roku 2016 byla ražba rozšířena také o variantu platinovou. Jedná se o celou sad mincí, které mohou mít hodnotu ¼-1 unce, jsou vždy v nejvyšší ryzosti daného kovu a představují sběratelský unikát vysoké hodnoty. Mince jsou vydávány s certifikátem London Good Delivery TOP zaručujícím jmenovitou ryzost a jednotlivé parametry, které musí splňovat, aby s jednalo o originální produkt. Ražba je realizována vždy ve stejném motivu, tzn. na líci je koláž vybraných hudebních nástroj, jimiž je Vídeňská filharmonie známá, na rubu (averzu) se pak nachází zobrazení varhan umístěných ve hlavním Zlatém sálu budovy, kde filharmonie sídlí – Musikvereinu. Rubová strana mince obsahuje také nominální hodnotu mince a materiál, ze kterého je vyrobena, a rok ražby. Na obou stranách se pak nachází označení země původu (Rakouská republika). Jednotlivé mince se vlivem použitého materiálu liší také tloušťkou a průměrem, hmotnost bývá přibližně totožná, jelikož se jedná o základní způsob, jak je kov pro mince dělen (1 unce kovu odpovídá přibližně 31 g).

Platina jako numismatický kov

Rozhodnutí o zahájení ražby platinové mince Wiener Philharmoniker bylo doprovázeno snahou rozšířit stávající velmi populární investiční sady o nový kvalitní drahý kov, jehož investiční potenciál neustále narůstá a hojně se díky odolnosti využívá také ve šperkařství. Díky jedinečným vlastnostem (jež se využívají převážně v průmyslu) a dlouhodobé vzhledové i charakteristické stabilitě nabízí výborné předpoklady pro uchovávání v podobě investičního kovu s přidanou numismatickou hodnotou. Z dlouhodobého hlediska lze předpokládat, že konkrétní investiční hodnota mincí bude narůstat zejména vlivem mnohooborové aplikace a zvyšující se poptávce zejména v průmyslových oblastech. Vlastnictví platiny se tak pomalu vyrovnává trendům zlata a stříbra.

Mince Wiener Philharmoniker – platinová

Stejně jako zlaté a stříbrné, i platinové mince Wiener Philharmoniker jsou vyráběny ve čtyřech hodnotách, z nichž nejvyšší dosahuje mince jednouncová (1 OZ.). Aby mohla obdržet zmíněný certifikát, musí mince kromě přesného provedení ražby splňovat především požadavky kvalitativní s ohledem na charakteristiku drahého kovu ze kterého jsou vyrobeny. Zatímco u zlatých mincí (ražených ze 24 karátového zlata) je vyžadována ryzost 999,9/1000, platinové mince jsou produkovány v ryzosti 999,5/1000. Hmotnost mince v největší hodnotě (1 unce) je dána jako 31,1 g s tolerancí 1,24 g, což odpovídá toleranci v nominální hodnotě 100 EUR přibližně 4 EUR. Jedná se o rakouské produkty emitované regionálními mincovnami, jejichž pravost je ověřena speciálním certifikátem.

Charakteristiky investiční mince Wiener Philharmoniker 1OZ. Platinové

Specifika platinové mince Wiener Philharmoniker (2016-2020) v nominální hodnotě 100 EUR jsou následující:

Země původu (ražby): Rakousko

Rok ražby:2016-2020

Materiál: Platina

Ryzost: 999,5/1000

Hmotnost: 31,1 g

Průměr mince: 37,0 mm

Parametry

Hmotnost
1oz
Hmotnost v gramech
31,1